Atlantyda zaginiony ląd

Czy mityczna Atlantyda istniała rzeczywiście? Badacze zajmujący się tym tematem nie są zgodni. Część uważa, że jest za mało dowodów, by stwierdzić jej istnienie.vismaya-maitreya.plZapiski Platona na temat Atlantydy w księgach Timajos i Kritias rozbudziły wyobraźnię i ciekawość. Jednak co mógł wiedzieć Platon, który żył w IV wieku przed naszą erą, a Atlantyda miała istnieć 11-12 tysięcy lat temu.

Historia Atlandyty była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Inspirowała poetów i pisarzy. Platon dowiedział się o niej od Solona, który z kolei uzyskał tę wiedzę od egipskich kapłanów.

W mitologii greckiej Atlandyta pojawia się, gdy Posejdon, grecki bóg mórz, otrzymał tę wyspę od swojego brata Zeusa. Na wyspie miała istnieć wysoko rozwinięta cywilizacja, a naród, który zamieszkiwał wyspę wywodził się od Atlasa, syna Posejdona.

Platon tak opisuje Atlantydę: Posejdon górę, na której mieszkał, ogrodził pięknie i odciął od reszty lądu na około, bo porobił z morza i z ziemi na przemian szereg mniejszych i większych kół współśrodkowych… Te koliste kanały morskie, które otaczały dawną stolicę najprzód połączyli mostami, otwierając w ten sposób drogę na zewnątrz i do królewskiego zamku… Przekopali kanał poczynając od morza… Więc tę wyspę naokoło murem otoczyli, wieże i bramy nad mostami wedle przejść ku morzu wznieśli, a kamień ciosowy dali naokoło-jeden kamień biały, jeden czarny a jeden czerwony… Wykonali równocześnie dwie przystanie dla okrętów wewnątrz…

Według Platona na Atlantydzie panowała demokracja, a kobiety miały prawo głosu. Mieszkańcy wyspy wykorzystywali energię geotermiczną wulkanu oraz energię kryształów.

Istnieje wiele teorii na temat kataklizmu, który zniszczył tę krainę dobrobytu i szczęśliwości. Jedna z nich mówi o zatonięciu Atlantydy na skutek trzęsień ziemi i huraganów Część badaczy uważa, że mogła to być awaria urządzeń, które były dziełem wysokiej kultury technicznej mieszkańców Atlantydy.

Jednak badacze nie mają wiedzy, gdzie się znajdowała ta wyspa. Platona usytuował ją w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Atlantyda znajdowała się w Trójkącie Bermudzkim. Edgar Casey, amerykański jasnowidz uważa, że katastrofę Atlantydy wywołała energia kryształów wykorzystywanych na wyspie. Ta sama energia powoduje liczne zatonięcia statków i tajemnicze zaginięcia samolotów w tym fatalnym miejscu.

Są zwolennicy teorii, że Atlantyda to Kreta. Mógłby na to wskazywać fakt odnalezienia w roku 1900 przez brytyjskiego archeologa Artura Evansa na Krecie śladów cywilizacji minojskiej, która jest łączona z Atlantydą.

Istnieją też teorie, które łączą Atlantydę z legendarnymi wyspami Mu i Lemurią. Wyspa Mu miała istnieć na Pacyfiku, od Hawajów aż do Wyspy Wielkanocnej. Historia tej wyspy jest spisana między innymi. w świętej księdze Majów. Wyspy te przestały istnieć w czasie zbliżonym do zniknięcia Atlantydy. Wielu uczonych uważa, że Atlantyda, Mu, Lemuria to w rzeczywistości jedna wyspa.

A jak rzeczywiście było? Dzisiejsza technika i technologie badania przeszłości jeszcze nie pozwalają na sprecyzowanie, zweryfikowanie wiedzy na temat Atlantydy. Ale może kiedyś ludzkość wypracuje takie metody i Atlandyta przestanie być tajemnicą. /jp/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *