Niechlubna przeszłość Stefana Niesiołowskiego

W ramach projektu Świadkowie Historii Prawdziwej, zainicjowanego przez redaktora Antoniego Zambrowskiego, TV ASME dokonuje nagrań osób i osobistości z czasu okupacji sowieckiej Rzeczypospolitej, znanego powszechnie jako okres istnienia Polskiej Republiki Ludowej (PRL).pitbul.plNa prezentowanym filmie Elżbieta Królikowska-Avis mówi o pracy w nielegalne organizacji niepodległościowej RUCH, której przewodził między innymi Stefan Niesiołowski.

Ktoś sypnął, były aresztowania. W mieszkaniu Andrzeja Czumy był kocioł, pani Elżbieta została aresztowana i zawieziona na Rakowiecką do MSW. Przesłuchania były intensywne, dzień w dzień od rana do nocy.

Po 10 dniach przesłuchań pokazano jej protokół z zeznań Stefana Niesiołowskiego. Mówił o rzeczach, o których nie musiał mówić, między innymi o jej udziale w akcji wysadzenia pomnika Lenina. Za takie oskarżenie groziło wówczas do 13 lat pozbawienia wolności.

Szokujące dla Elżbiety Królikowskiej-Avis było dodatkowo to, że jednego dnia dostała od Niesiołowskiego listowną prpozycję ślubu w kaplicy więziennej i protokoły jego zeznań od początku pobytu w areszcie.

Pani Elżbiecie trudno było w to uwierzyć. Ale gdy pokazano jej protokóły z jego podpisem, wątpliwości nie było. Stefan Niesiołowski załamał się na pierwszym przesłuchaniu. Jego zeznania dokonały dużych spustoszeń. Gdy jedna osoba, która dużo wie, zaczyna sypać, jest efekt domina. Już wtedy niczego nie można uratować.

Prezentowane nagranie TV ASME odbyło się w lutym 2008 roku w ramach projektu Świadkowie Historii Prawdziwej. Stanowi część większego dzieła dokumentującego działalność nieformalnych i nielegalnych – w myśl komunistycznego prawa okupacyjnego – organizacji niepodległościowych i patriotycznych, kontynuujących opór polskiego społeczeństwa, wyrażający się m.in. działalnością struktur post-AK-owskich typu zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) oraz pokrewnych – wobec terroru kolaboracyjnych, prosowieckich struktur władz na terenach Rzeczypospolitej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *