Od 1 stycznia 2012 roku likwidacja NIPu

Posłowie sejmowej komisji finansów przegłosowali likwidację NIPu dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rząd przygotował nowelizację ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników i planował wprowadzic w życie te regulacje od 2013 roku.eubridge.org.plKomisja finansów uznała jednak, że NIP dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, czyli takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, powinien zostać zlikwidowany 1 stycznia 2012 r.

Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów, powiedział, że resort jest przygotowany do wcześniejszej likwidacji NIP, a zmiana terminu była konsultowana z resortem, informuje PAP.

Zgodnie z projektem 1 stycznia 2012 r. zniesiony ma być obowiązek aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. Nie będą one musiały zgłaszać w urzędzie skarbowym kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL. Naczelnik urzędu skarbowego zaktualizuje te dane automatycznie po ich otrzymaniu z rejestru PESEL. Aktualizacja danych będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej będzie inny niż zameldowania.

Firmom NIP, będzie on nadawany od ręki, a nie decyzją naczelnika urzędu skarbowego. Ma to skrócić i uprościć procedurę, która prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej.

1 września ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników, którego działalność skróci obieg informacji i przyspieszy obsługę podatników. Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL. Znajdą się tam także dane z niektórych dokumentów związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów podatkowych, takie jak informacje dotyczące obowiązków podatkowych, okresu zawieszenia działalności gospodarczej, wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez przedsiębiorcę./hm/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *